گزارش عملکرد کتابخانه مرکزی در سال 1400

1400/10/5 0:0

گزارش عملکرد کتابخانه مرکزی در سال 1400

مشخصات کتابخانه‌های مرکزی و اقماری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

 

مشخصات کتابخانه

كتابخانه مركزي

دانشکده پزشکی

بیمارستان

شهدای خلیج فارس

بیمارستان قلب

مساحت (مترمربع)

1200 مترمربع

400 مترمربع

120 مترمربع

25 مترمربع

ظرفیت سالن مطالعه

97

47

24

8

کامپیوترهای بخش اطلاع‌رسانی

36

6

5

3

تعداد اعضا

4627

2799

2398

1211

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آمار منابع كتابخانه‌های مركزي و اقماری دانشگاه علوم پزشكي بوشهر
سال 1400

منابع کتابخانه

كتابخانه مركزي

دانشکده پزشکی

بیمارستان

شهدای خلیج فارس

بیمارستان

قلب

کتب فارسی

22901

7310

5956

522

کتب لاتین

3516

3934

2042

143

کتب تخصصی معارف

6430

-

-

-

پایگاه اطلاعاتی لاتین در دسترس *

15

-

-

-

کتاب‌های الکترونیکی Ebook

2514

-

-

-

مجلات غیر آبونه فارسی

128

-

-

-

پایان نامه

1159

720

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش امانت:

بخش امانت وظیفه امانت کتب و بازگشت و تمدید مدارک برای اعضا را برعهده دارد، بخش امانت کتابخانه به عنوان پر مراجعه‌ترین بخش کتابخانه روزانه با جمع کثیری از محققین و پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ارتباط داشته به ارائه خدمات به آنها می‌پردازد که کارکرد این بخش در کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های اقماری طی سال 1400 بر اساس جدول ذیل می‌باشد:

 

مشخصات کتابخانه

كتابخانه مركزي

دانشکده پزشکی

بیمارستان

شهدای خلیج فارس

بیمارستان

قلب

امانت کتاب

9691

6043

3265

43

بازگشت کتاب

10036

5926

3027

42

بخش مرجع و اطلاع‌رسانی:

بخش مرجع و اطلاع‌رسانی بر اساس خط مشی کتابخانه مسئولیت مدیریت کتابهای مرجع، نشریات، پایان‌نامه‌ها و دسترس‌پذیری پایگاه‌های اطلاعاتی را بر عهده دارد در این بخش ضمن خریداری کتب مرجع بر حسب درخواست گروههای آموزشی، پایان‌نامه‌های دفاع شده در دانشگاه نیز به کتابخانه تحویل داده می‌شود در سال 1400 تعداد  پایان نامه‌ها به 1159 عنوان رسیده است. پایان‌نامه‌های جدید وارد کتابخانه شده توسط همکاران بخش مرجع فهرستنویسی شده و در مخزن کتابخانه جهت استفاده محققان قرار گرفته است. تهیه راهنمای پایگاه‌های اطلاعاتی و آموزش شیوه‌های جستجو به مراجعان توسط همکارن بخش مرجع صورت گرفته است.

بخش فهرستنویسی:

بخش فهرستنویسی و آماده سازی کتابخانه که وظیفه فهرستنویسی و آماده‌سازی منابع و تصحیح رکوردهای پیشین را بر عهده دارد. در این بخش در سال 1400 تعداد 127 عنوان کتاب فارسی جدید فهرستنویسی و تعداد 1064عنوان کتاب فارسی تصحیح شد همچنین تعداد 12 عنوان کتاب لاتین جدید فهرستنویسی و تعداد 28 عنوان کتاب لاتین ویرایش شد و مراحل آماده‌سازی کتاب شامل تهیه بر چسب لیبل و بارکد و نصب تگ RFID برای کتابها انجام گرفت. همچنین کار بارگذاری تگ کتابها در سیستم کتابخانه توسط کارکنان بخش فهرستنویسی صورت گرفت.

بخش مجموعه‌سازی:

بخش مجموعه‌سازی وظیفه تهیه منابع کتابخانه را بر عهده دارد بر این اساس در این سال به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه بین‌المللی کتاب، کتابخانه از محل بودجه خود اقدام به خرید 103 عنوان کتاب فارسی و 12 عنوان کتاب لاتین مورد نیاز  برای مراجعان کتابخانه مرکزی دانشگاه نموده است.

عملکرد کتابخانه در زمان شیوع ویروس کرونا:

جهت اشاعه به موقع اطلاعات و خدمت رسانی به کاربران، سیستم امانت در کتابخانه مرکزی و دانشکده پزشکی به نحوی تنظیم شده‌اند تا در طی مدت زمان بسته شدن و تعطیلی کتابخانه از پرداخت جریمه به علت تأخیر در بازگرداندن منابع به کتابخانه جلوگیری به عمل آید. بر اساس این سیستم کتاب های امانی می توانند برای مدت زمان بیشتری تمدید شوند. کارکنان کتابخانه مرکزی و دانشکده پزشکی نسبت به رعایت مسائل بهداشت فردی و شرایط پزشکی بسیار حساس هستند. در این رابطه زمانی که کارمندان نگرانی و ترس از ناقل بودن به ویروس کرونا و آلوده شدن به این ویروس را در خود و یا دیگر همکاران در محل کار که از نزدیک با آنها همکاری دارند احساس کنند، مدیریت کتابخانه آنها را تشویق به مراجعه به پزشک و استفاده از دورکاری میکنند. ولی در نیمه دوم سال با توجه به بهبود وضعیت کرونا در کشور و بخشنامه کشوری دورکاری‌ها حذف و کارکنان به محل کارخود بازگشتند. در ضمن شیفت عصر کتابخانه نیز همچنان به خاطر شرایط موجود تعطیل می‌باشد و کتاب های برگشتی به مدت دو هفته در محلی جداگانه نگهداری میشوند و سپس به مخزن منتقل می‌شوند.

گزارش فعالیت‌های کتابخانه در هفته کتاب سال 1400

 نمایشگاه کتاب
   به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار، كتابخانه مركزي با هدف احیای فرهنگ کتاب و نهضت مطالعه اقدام به برگزاري نمايشگاه كتاب برای علاقه‌مندان به هنر کتابخوانی كرد. اين نمايشگاه به مدت دو هفته در طبقه اول کتابخانه مرکزی دایر شد. کتابهای ارائه شده در موضوعات ادبيات، تاريخي، مذهبي، علمي، رمان، كودك و نوجوان و با تخفيف 50 درصدي از ساعت 7 صبح الی 14:45 براي كليه دانشجويان، استادان، همكاران و مراجعان عرضه شد و هر روز به یک فعالیت اختصاص داشت. این نمایشگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضمن حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد.
 نشست کتابدارانه
 به مناسب بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار، نشست کتابداران با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری اطلاعات و مدیر اطلاع‌رسانی در کتابخانه مرکزی برگزار شد. در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات کتابداران در ترویج فرهنگ کتابخوابی، مشکلات و دغدغه‌های کتابداران مورد توجه قرار گرفت.
 تقدیر از کتابداران
 به مناسبت هفته کتاب در تاریخ دوشنبه 24 آبان ماه طی مراسمی با حضور دکتر فولاوند ریاست دانشکده پیراپزشکی، آقای دکتر خسروی و مدیر محترم گروه کتابداری از کتابداران شاغل در کتابخانه و دانشجویان کتابداری با اهدای گل تقدیر و تشکر کردند.
 برگزاری مسابقه کتابخوانی
 همزمان با هفته کتاب، مسابقه کتابخوانی در روزهای 24 و 25 آبان ماه از کتاب "قله‌ها و دره‌ها " اثر اسپنسر جانسون ویژه کارمندان و دانشجویان بصورت غیرحضوری برگزار شد. علاقه مندان به شرکت در مسابقه با دریافت سوالات از طریق وبسایت کتابخانه در این مسابقه شرکت نمودند. در پایان به قید قرعه به 8 نفر از برندگان مسابقه جوایزی اهدا شد.

 برگزاری مسابقه "ایده برتر"
 کتابخانه مرکزی به مناسبت هفته کتاب مسابقه ایده برتر را با محوریت ترویج فرهنگ کتابخوانی برگزار نمود. در این مسابقه شرکت‌کنندگان ایده‌های کاربردی خود را تا 26 آبان ماه از طریق وبسایت کتابخانه ارسال کردند و به ایده‌های برگزیده جوایزی اعطا شد.
 برگزاری کارگاه آموزشی " استراتژی جستجو در پایگاههای اطلاعاتی"
 کارگاه آموزشی " استراتژی جستجو در پایگاههای اطلاعاتی"  به مناسبت هفته کتاب و ویژه دانشجویان و کارمندان دانشگاه به صورت غیرحضوری و از طریق نرم افزار اسکای روم برگزار شد و برای شرکت‌کنندگان در کارگاه گواهی صادر شد.
 دلنوشته
 در این بخش بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب، جملات زیبای خود را درباره کتاب و کتابخوانی به اشتراک گذاشتند و در پایان نمایشگاه دلنوشته‌های برتر انتخاب شدند و جوایزی اهدا شد.

جهت مشاهده فایل pdf گزارش عملکرد کلیککنید.


تاریخ بروز رسانی:   5 دی 1400

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >